BİMYAD Basın İnternet Medya Yayıncılar Derneği
Gazeteciliğin Ucuzu Olmaz!..
11-03-2020 09:29 192

Gazeteciliğin Ucuzu Olmaz!..

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü; bu yıl nedense herkes bugünü hatırladı ve kutlama mesajları yayınladı.

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü; bu yıl nedense herkes bugünü hatırladı ve kutlama mesajları yayınladı. Yemekler, kahvaltılar verildi. Yayın hayatında 25 ve 50 yılı dolduran gazetecilere plaket verildi. Bir de yemekten çıkarken ellerine birer ajanda tutuşturuldu. Bazıları ajanda ve bellek verdi. Bunda ne var, diyeceksiniz. Bir şey yok; zaten olmayan bir şeyi neden bu yıl bu kadar şaşaalı kutladık onu anlayamadım. Gazetecilerin hizmetlerinin bedeli sizlerin gözünde bu mudur? Bir yemek eline tutuşturulan bir ajanda ve Hadi güle güle.Demek mi?

Bize yemek vereceğinize bu şehre hizmet eden gazetecilere bir komisyon kurarak yıl içinde yaptıkları haber, röportaj, spor haberi v.s. ile yazarların köşe yazılarını değerlendirerek bu dallarda ödül verebilirdiniz. Ödülün değeri maddi olmazdı. Yaptıracağınız 20-TL plaketle bu işi her dalda 3 kişiye vererek daha ucuza mal edebilirdiniz. Anket düzenleyerek halkla bu listeyi her dalda 3 kişi olarak tespit edebilirdiniz. Gazetecilerde bilirlerdi ki; kendilerine abone olan bazı, kurumlar, kuruluşlar v.s. gözünde sadece abone olunan yayın organları olmadıklarını anlarlardı. Bir de basına adım atan yeni gazetecilere bu meslekte kalmalarına destek için hoş geldin plaketi verebilirdiniz. 10 ocak çalışan gazeteciler gününde.Bu günü kutlamak için organize edenler her ne hikmetse kendileri konuşuyorlar.oysa gece demeden gündüz demeden kar kış demeden sahada olan gazetecilerin konuşması dertlerini sıkıntılarını anlatması lazım.Ama 10 ocak gazeteciler gününde sadece ev sahipliği yapanlar konuşuyorlar.

 

Birde işin  şu boyutu var ama ne yazı ki haberden anlamayan ve hiç bir basın toplantısında yer almayan sadece bir site kurarak site adına basın kartı çıkarıp ben de gazeteciyim diyip de ortalıkta gezen bazı kişiler var, ancak  yemekli toplantılarda ve. 10 ocak çalışan gazeteciler gününde masanın baş köşesinde oturup da boy boy resim çekilip bakın bende gazeteciyim diyip çıkanlar, çıkışta da hediyesini alıp giden o kişileri  bir daha ne bir basın toplantısında nede bir yerde görmeniz mümkün değil. Taki ya yemekli yada ancak hediyeli bir toplantıda göre bilirsiniz, Yıllardır bu camiada emek veren gazeteci ve haber sitesi olan arkadaşlarımızı emeğine ve yaptığı onca hizmetlerini  hiç  saygıları olmadığını düşünüyorum.

Burada gerçekten gazetecilik ve haber sitelerinde canı gönülden her yerde ve yazın sıcağında kışın soğuğunda  haber peşinde koşan meslek taşlarıma ve iş veren gazete patronların .10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Saygılarımla …

Top